Nejčastější vnější parazité u psů a koček

Publikováno 21.5.2020 | Luci

Jak se proti nim bránit? Co s klíštětem a jak se bránit proti blechám?

Vnější parazité u psa

Jakmile sleze sníh a trochu se oteplí, je to tady znovu. Začíná každoroční bitva mezi majiteli domácích mazlíčků a parazity. V tomto článku se podíváme na zoubek nejčastějším vnějším parazitům psů a koček, povíme si, jak před nimi chránit své mazlíčky a co dělat, když už je napadnou. 

Nejčastější vnější parazité psů a koček (neboli ektoparazité či vnější cizopasníci):

Klíště u psa (nebo kočky):

Nejčastějším vnějším parazitem u psa je klíště

  • Sezóna klíšťat 

Sezóna klíšťat je neodmyslitelně spjata s teplem (začínají se objevovat už při teplotách nad 5 stupňů) a vlhkem, obecně tedy začíná postupně v březnu/dubnu a trvá až do podzimu. Klíšťata mají nejraději vysoké trávy, okraje lesů a okolí různých vodních ploch. Klíště může být přenašečem nemocí jako je klíšťová encefalitida nebo borelioza a další, není tedy radno si s nimi zahrávat. 

  • Jak se klíště přenáší

Klíště na psa nebo kočku prostě hupne. Stačí aby šel váš mazlíček okolo a klíště si na něj vleze jako do MHD. 

  • Jde klíště i na člověka? 

Všichni asi víme, že bohužel ano. 

  • Jak poznáte, že má váš mazlíček klíště?

Jak poznáte, že má váš pes klíště?

Pokud na srsti psa nahmatáte malou bulku (s nožičkama), nebo cokoli, co tam podle vás nepatří, s velkou pravděpodobností to bude klíště. Klíště u psa pak snadno poznáte po roztažení srsti pouhým pohledem. Proto je potřeba srst psa pravidelně kontrolovat. 

  • Jak klíště správně vytáhnout? 

Klíště je potřeba odstranit co nejdříve, aby se jeho sliny (které mohou být plné zárodků nemoci) nevylučovaly do psa déle, než je nezbytně nutné. Jak tedy klíště ze psa nebo kočky správně vytáhnout? 

Krok č. 1 - Zachovejte klid a snažte se ho přenést na pejska

Krok č. 2 - Zapomeňte na to, že klíště udusíte, utopíte v oleji (krému, masti…), vytrhnete po kouscích, nebo cokoli podobného. Klíště by vyvrhlo obsah svých střev do rány a mohlo by tak vašemu psovi způsobit nepříjemné zdravotní problémy. 

Jak klíště správně vytáhnout?

Krok č. 3 - Vemte si na pomoc pomocníka - speciální karta, háček, pinzeta nebo vytahovač - to jsou ty správné nástroje. Klíště nikdy nevytahujeme rukou, mohli bychom ho nechtěně roztrhnout a jsme zase u vyvrhování do rány. Pokud není zbytí a musíte ho vytahovat rukou, vemte si alespoň nějaké rukavice. Klíště chyťte co nejblíže ke kůži a podle toho jaký máte nástroj buď krouživým pohybem (s vytahovačem) nebo rovně klíště vytáhněte. 

Krok č. 4 - Kontrola klíštěte 

- je klíště venku celé? Paráda. Přejděte na krok č. 5. 

- vytáhli jste jenom půlku klíštěte? Pak musíte opakovat krok č. 3, tentokrát ale důsledněji a pořádně

Krok č. 5 - Dezinfekce

Dezinfikujte místo na kůži psa po klíštěti nějakou (ideálně neštípací) dezinfekcí. 

Krok č. 6 - Likvidace

Pokud chcete klíště nechat otestovat, více informací najdete na www.kliste-prevence.cz

Pokud chcete klíště jenom zlikvidovat, nejlepší možností bude ho spláchnout - budete mít jistotu, že vám nikde znovu nevyleze. 

Krok č. 7 - Ať už jste klíště museli vytahovat rukou nebo ne, omyjte si ruce. Pro jistotu. 

Krok č. 8 - Poňuňejte hafana :) 

Nejčastější vnější parazité u psů

Krok č. 9 - Kontrola místa po klíštěti

Ještě několik týdnu po vytažení klíštěte raději kontrolujte místo, kde bylo zakousnuté. Kdyby se na něm objevil barevný flek, vyrazte raději na kontrolu k veterináři. 

Blechy u psa (nebo kočky):

Blecha je jen několik milimetrů velká bezkřídlá potvora, která má mohutné nohy dokonale uzpůsobené pro skok daleký. Blecha se u psa, kočky a dalších savců živí krví. Proto abychom mohli blechy správně porazit, je potřeba znát jejich vývojový cyklus.

Blecha u psa

Vývojový cyklus blech:

  • Vajíčko - bleším vajíčkem to celé začíná. Samička blechy klade každý den po dobu 50 až 100 dní svého života průměrně 30 až 90 vajíček. Bleší vajíčko je skutečně malinké a ne vždy se udrží v srsti, proto může snadno kontaminovat pelíšek, deku a jakékoli další místo u vás doma. 

  • Larva - z vajíčka se během několika málo dní (většinou po 2-5 dnech) stane larva, která je světloplachá a jejím cílem je najít si místečko, kde by se mohla zakuklit. Mezi oblíbené úkryty patří spáry podlah, spodní strana nábytku, koberce, polštáře, pelíšky a podobná místa. Bleší larvy se živí odumřelými buňkami a blešími výkaly s nestrávenou krví, které padají ze psa spolu s dalšími vajíčky. 

  • Kukla - larva si najde místečko a zakuklí se. Kukla blechy je lepkavá a dokonale tak drží na téměř jakémkoli povrchu, často si s ní neporadí ani vysavač. Z kukly se stane dospělá blecha během několika dnů až týdnů. 

  • Dospělá blecha - dospělá blecha musí co nejdříve najít svého hostitele, začít sát krev a rozmnožovat se. A celý cyklus začíná hezky od začátku… 

Jak se blechy se přenáší?

Blechy dokážou skákat až na vzdálenost 1 metru. Když tedy vidí příležitost (psa nebo jiného ideálního hostitele), prostě na něj skočí a usídlí se mu v srsti. 

To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou?

Jdou. Bohužel. 

Jak poznáte, že má váš mazlíček blechy?

Blechy způsobují vašemu psovi nepříjemné svědění a kožní reakce (červené skvrny s ohraničením, puchýřky, nebo krusty) nejčastěji na místech jako jsou uši, ocas, břicho a vnitřní stehna. Časté škrábání pak pejskovi může způsobit vypadávání chlupů a ekzém a pěkně ho potrápit. Kromě toho jsou často blechy vidět také pouhým okem a v srsti psa se objevují bleší výkaly (takové malé tmavé kuličky), které můžete v srsti najít během vyčesávání. 

Jak poznáte, že má váš pes blechy?

Blechy u psa můžou způsobit také alergickou reakci či dermatitidu (FAD), která vzniká v důsledku přecitlivělosti na látky ve slinách blech. Velké množství blech může u sa vést až k vážným zdravotním potížím (anémii, přenosu tasemnice a dalším) a zamoření celého bytu. 

Jak ze psa blechy odstranit?

Krok č. 1  - je zapotřebí zlikvidovat dospělé blechy na psovi. Na to jsou vhodné spot-on pipety, tablety nebo spreje. Srst psa také několikrát pořádně vykoupejte se speciálním šamponem proti blechám

Krok č. 2 - likvidace všech ostatních vývojových stádií. Celé prostředí ve kterém pes žije, musí být odblešeno. To znamená, všechny deky, pelíšky a polštáře pořádně vyprat (ideálně na 60 stupňů), spáry, záhyby a další místa, kde by se líbilo larvám pořádně povysávat a celý byt pak ošetřit speciálním sprejem proti blechám. Pokud se psem doma žije a další zvíře, je dost pravděpodobné, že má blechy také, proto ho rovnou odblešte také. Blechy často přenáší tasmenici, po odblešení je tedy dobré pro jistotu zvážit odčervení vašeho mazlíčka. 

Abyste se tomu ale vyhnuli, nejlepší je preventivně používat spot-on pipety, tablety nebo obojky proti blechám

Všenky u psa (nebo kočky):

Všenky na psech a kočkách byly dříve poměrně vzácné, v posledních letech se ale objevují čím dál častěji. Všenka je drobný hmyz bez křídel, který narozdíl od blechy prožije všechna svá vývojová stádia na těle hostitele. Všenky jsou velice hostitelsky specifické, to znamená, že všenka psí skutečně napadá jenom psy a všenka kočičí zase kočky.

Jak se všenky přenáší?

Všenky se většinou přenáší kontaktem s již nakaženým zvířetem

Jde všenka i na člověka?

Ne, všenky mají rády své specifické hostitel. Člověk je tedy od zvířete chytit nemůže.

Jak poznáte, že má váš mazlíček všenky?

Vnější paraziti u psa - všenky

Pejsek se drbe, má poškozenou kůži, lupy, řídne mu srst a můžou vznikat také záněty. Všenky je také možné vidět pouhým okem. Jsou malé, ploché, žlutohnědé a na konci končetin mají háčkovité drápky. Všenky můžou přenášet tasemnice, také proto je velice důležité se jich co nejdříve zbavit. Pokud si nejste jistí, zda jde o všenky nebo něco jiného, raději navštivte veterináře. 

Prevence proti vnějším parazitům u psa nebo kočky

Prevence je v boji proti vnějším parazitům a psů a koček nejdůležitější. Ideální možností by samozřejmě bylo vyhýbat se prostředím, kde se parazité vyskytují, není ale možné nechodit se psem na pole, louky, k vodě a do lesa, proto přichází na řadu jiná prevence - antiparazitika. Čili obojky, spreje, pipety, tablety a další.

3 stupně ochrany proti vnějším parazitům

1 - ochranný štít proti parazitům ve formě SPREJE. Spreje dokážou zabránit tomu, aby parazit na vašeho mazlíčka vůbec zaútočil, působí několik hodin, maximálně dní, a proto je dobré je použít pokud se chystáte někam, kde tušíte vyšší výskyt parazitů. 

Antiparazitní sprej a repelent v jednom je ideálním prostředkem pro preventivní ošetření vašeho mazlíčka, když se chystáte na vycházku někam, kde bude hodně hmyzu a parazitů. Existují dva typy antiparazitních sprejů - jeden typ, který funguje jako repelent pro psa a aplikuje se rovnou na jeho srst a druhý typ, který slouží pouze pro ošetření pelíšku a dalších míst, ne pro přímou aplikaci na psa. 

2 - antiparazitní přípravky na srst nebo kůži psa či kočky - antiparazitní OBOJKY a PIPETY. Tyto ochranné pomůcky v sobě obsahují chemické látky, které zabijí parazita několik chvil poté, co se napije krve vašeho mazlíčka. Většina z nich nezabije parazita okamžitě, proto můžete na mazlíčkovi najít mrtvé, ale už trochu nacucané klíště. Obojky proti klíšťatům a antiparazitní pipety vybírejte podle velikosti a váhy vašeho psa. 

Antiparazitní obojky pro psy

3 - antiparazitní TABLETY, které pes nebo kočka spolknou. 

V dalších článcích si detailně představíme všechny typy ochrany proti vnějším parazitům. 

Čtěte také

Jak vybrat správné jméno pro psa?

Publikováno 25.11.2019 | Luci

Za několik týdnů si domů přinesete štěňátko? Teď je ta pravá chvíle na to vymyslet, jak se bude váš...

Proč váš hafan potřebuje psí známku?

Publikováno 14.1.2020 | Luci

Oldschool nebo nutnost? Víte, že čip nestačí? 

21 tipů na dárky pro pejskaře a dárky pro psy

Publikováno 9.4.2021

Sháníte dárky pro pejskaře a milovníky psů, ale nevíte co vybrat? Jste na správném místě! Sepsali jsme pro...